Čeští křesťanští sociálové. Příspěvek k problematice programových a organizačních základů českého politického katolicismu v letech 1894–1938

Autor: Pavel Marek

Skladem
Kód: 77
259 Kč
Kategorie: Knihy

Kniha je 10. svazkem ediční řady Centra dějin křesťanské politiky na Katedře historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Práce se zabývá počátky křesťanskosociálního hnutí v českých zemích od poloviny 19. století do konce existence první Československé republiky v kontextu sociálního učení katolické církve. Sleduje jeho vývoj od charitativních aktivit k moderní formě řešení sociálního problému.

Poprvé v české historiografii analyzuje programové dokumenty českého křesťanskosociálního hnutí a současně čtenáři předkládá nástin jeho organizace. Je prvním pokusem o vysvětlení vzniku českých křesťanskosociálních stran v českých zemích a popisuje peripetie jejich vývoje v dobových stranicko-politických systémech.

Druhá část monografie přináší medailony 23 nejvýznamnějších českých teoretiků, propagátorů a organizátorů křesťanskosociálního hnutí v našich zemích.

Knihu přivítají všichni, kteří chtějí být dobře informováni o českém politickém katolicismu a dějinách českého politického stranictví koncem 19. a ve 20. století.

 

Osobnosti českých křesťanských sociálů, o nichž je v publikaci pojednáváno:

František Saleský Jan Chrysostom Bařina

Edvard Jan Nepomucký Brynych

Josef Burian

Emil Dlouhý-Pokorný

Rudolf Horský

Tomáš Josef Jiroušek

František Kordač

František Koželuha

Antonín Lenz

Václav Myslivec

Robert Neuschl

Jan Křititel Pauly

Matěj Procházka

František Reyl

Alois Soldát

Bohumil Stašek

František Světlík

Tomáš Škrdle

Jan Šrámek

František Vaněček

Bedřich Vašek

Rudolf Vrba

Václav Žižka

 

O autorovi:

Prof. PhDr. PaedDr. Pavel Marek, PhD. (nar. 1949)

Emeritní profesor českých dějin. Pracoval na katedrách politologie a historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a na Katedre histórie Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku na Slovensku. Zabývá se českými dějinami 19. a 20. století se zaměřením na politické a kulturní dějiny. Je autorem několika monografií věnovaných problematice českého politického katolicismu a vývoji pravoslavné církve v Československu.

 

Vydal: Univerzita Palackého

Místo vydání: Olomouc

Rok vydání: 2011

Počet stran: 392

Vazba: šitá

ISBN 978-80-244-2970-0

 

Zpět do obchodu